Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

Böbrek, karın boşluğunun arkasında omurganın her iki yanında bel bölgesinin biraz üzerinde yer alan organa denir. Kanı süzerek vücutta fazla bulunan maddelerin atımında görevli organlardır. İnsanlarda iki adet böbrek bulunur. Ancak tek böbrekle de yaşam sürdürülebilir.

 

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşı; böbrek kanalları içerisinde çevresel, genetik gibi faktörlere bağlı olarak, birtakım minerallerin birleşerek oluşturduğu yapılar olarak tanımlanır.

prof-dr-cenk-yucel-bilen

Kadınlara oranla erkeklerde yaklaşık olarak üç kat daha sık görülen böbrek taşı; başta ağrı ve idrar atımında zorluk olmakla birlikte pek çok şikayete neden olabilir.

Böbrek Taşı Neden Olur?

Böbrek taşı, kanda bulunan çeşitli minerallerin atımı böbrekler sayesinde olur ve söz konusu minerallerin kristalleşmesi ve birleşmesi sonucunda oluşur. Böbrek taşına neden olan faktörlerden en önemlisi; yeterli sıvı tüketilmemesi, sağlıksız beslenme, tuz ve rafine şekerin fazla tüketilmesi, genetik faktörler olarak sayılabilir. Kronik bağırsak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek hastalıkları, tiroid hastalıkları, metabolizma hastalıkları, kronik pankreas hastalığı gibi hastalıklar böbrek taşı oluşumuna zemin hazırlar.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşı belirtileri olarak eğer; idrara sık çıkma, yan(böğür) ağrısı, kasık ağrısı, idrar atımı sırasında ağrı hissi ve zorluk yaşanması, mide bulantısı, kusma, yüksek ateş, idrarda kan görülmesi gibi şikayetler bulunuyorsa doktora muayene olunmalıdır. Bazı kişilerde ise hiçbir belirti bulunmamasına rağmen böbrek taşı olabilir.

Böbrek Taşları Nasıl Kırılır?

Böbrek taşlarını ses dalgalarıyla kırma işleminde ses dalgalarının insan vücuduna odaklanarak üriner sistem taşlarının kırılmasını sağlamaktır. İşlem etkisini hemen göstermeyebilir. Etkilerin ortaya çıkması 10 günü bulabilir. Bir diğer seçenek olarak lazerle taş kırma işleminde ise idrar yollarından ilerletilen ince aletler sayesinde üriner sisteminin her yerindeki taşlar kırılabilir. Son olarak kapalı taş tedavisi, ciltten küçük bir delik açılarak yerleştirilen tüp ile böbrek içine girilerek taşın kırılarak çıkarıldığı kesme işlemi olmadan yapılan kapalı ameliyat yöntemidir.

Ses Dalgalarıyla Taş Kırma Nedir?

Ses dalgalarıyla taş kırma işleminde dalgaların gücü arttırıldıkça hissedilen ağrı da artacaktır. Bu durumlarda anestezi gerekebilir. Ortalama 20-30 dakika süren taş kırma seansında yaklaşık 2000-3000 civarında vurma işlemi yapılabilir. Kırılan taşları hasta kendisi düşüreceğinden ağrı beklenen bir durumdur. Taşın büyüklüğüne ve ses dalgalarına verdiği kırılma yanıtına göre hastaların taştan kurtulması için bir kaç seans gerekebilir. Sonsuz sayıda seans uygulanamaz. Önerilen 3 seanstır. Bu istisnai durumlarda değişebilir ancak 3 seansta hastanın taşlarından kurtulamayacağı düşünülüyor ise bu işlem uygulanmaz.

Böbrek Kanseri

Böbrek kanseri kötü huylu kitledir. Renal hücreli kanser, böbrekte kanı süzen ve idrar oluşturan dokulardan köken alır. Böbrek kanseri büyüdükçe etrafında yer alan lenf bezleri, karaciğer, kalın bağırsak ve pankreasa yayılabilir. Bunun yanında, ana tümörden kopan tümör parçaları vücudun diğer uzak taraflarına giderek yerleşebilir.

Üriner Sistem Nedir?

Üriner sistemi boşaltım sistemi olarak da bilinir. Üretra, mesane, böbrek ve üreter ve erkeklerde ek olarak prostat ve seminal vezikül adlı organlardan oluşur

Üriner Sistem Taş hastalığı Nedir?

Üriner sistem taşları, böbrekte ya da üriner kanalda oluşabilen sert maddelerdir. Hastada taş yapan maddeler idrarda çözülemez ve zararlı maddeler böbreklerden atılamaz ise kristalleşme ve taşlaşma meydana gelir. Eğer burada oluşan kristalleşme ufak bir yapıda olursa, bu kristaller ya da ufak boyutlu taşlar kendiliğinden düşebilir. Ancak büyük bir boyuta ulaşmış ise bu durum oldukça zordur.

Böbrekte görülen hastalıklar nelerdir?

Böbrekte taşı idrar yolu enfeksiyonu, böbrek kanseri, böbrek yetmezlikleri görülebilen hastalıklardır. 

Böbrek kanseri neden olur?

Böbrek kanseri nedenleri arasında sigara kullanımı, obezite, yüksek tansiyon sayılabilir.

Böbrek kanseri tedavisi nedir?

Böbrek kanseri, cerrahi bir operasyon ile alınmalıdır. Laparoskopik cerrahi, robotik cerrahi yardımıyla böbrek kanseri tedavi edilebilir. Hastalığın patolojisine göre ek kemoterapi/akıllı ilaç tedavileri uygulanabilir.

Böbrek taşı kimlerde görülür?

Sıvı alımını ihmal eden, tuz tüketimi fazla olan kişilerde böbrek taşı görülme riski fazladır.

Böbrek taşı genetik midir?

Böbrek taşı hastalığı nedeni çok faktörlüdür ve bunlardan biri genetik/ailevi sebeplerdir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

laparoskopik-cerrahi
Laparoskopik Cerrahi

Günümüzde ürenir sistem cerrahisinin hemen her alanında yer edinmiş olan bu sistem vü…

Devamını Oku
idrar-yolu-enfeksiyonu
İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yolunun herhangi bir bölümünde, böbrekler ve üreterlerd…

Devamını Oku
hifu
HIFU

Ankara Ultrason dalgalarının iç bükey bir ultrason probu ile çıkış noktasından yaklaş…

Devamını Oku