Böbrek Kanseri

Böbrek Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yaklaşık her yıl 10 bin kişiden birinin böbrek kanserine yakalandığı, 30 bin kişiden birinin de bu hastalıktan kaybedildiği düşünülmektedir.

Erken tanı konulup uygun tedavi yöntemleri izlenirse böbrek kanserinin tamamen iyileşeceği unutulmamalıdır. Erken evrede tanı konulduğu takdirde böbrek kanserli hastaların yaşam oranları %70 ila 0 arasında olabilmektedir.

Ankara Böbrekler, karın üst bölgesinde bulunan ve idrarı oluşturan bir çift organdır. Oluşan idrar üreter adı verilen iki ince borucuk aracılığıyla idrar kesesine aktarılır. Böbrekler sırtta göğüs kafesinin iki yanında yer alırlar ve kuvvetli sırt adaleleri ve alt kaburga kemiklerince dış etkilere karşı korunurlar. Etrafında Gerota kılıfı adı verilen kalınca bir kılıfla kaplı olup ayrıca da üst yüzeyi tıpkı bir elmanın dış kırmızı kabuğu gibi bir zarla kaplıdır. Ana atardamar'dan (aorta) gelen bir damarla kanlanırken, toplayıcı damarı ana toplar damarlara (vena kava) boşalır.

bobrek-nedir

Vücutta metabolizma sonrası oluşan zararlı maddeleri ve fazla suyu idrar yoluyla uzaklaştırmak ana görevidir. Bunun yanı sıra kan basıncını (tansiyon) ayarlamada ve kan yapımında da rol oynarlar.

Vücudun temel yapıtaşları olan hücreler normalde vücudun ihtiyacına göre kontrollü bir şekilde çoğalabilirler. Kanser, bir hücre tipinin kontrol dışı ve düzensiz çoğalması sonucu büyüyerek tümör oluşturmasını, etrafındaki yapıları istila etmesini ve uzak organ ve bölgelere yayılabilme yeteneğini ifade eder.

Normal Genitoüriner Sistem Anatomisi

Birçok farklı kanser türü böbrekte gelişebilir. Bu kanser türlerini iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere 2 gruba ayırabilmekteyiz. Böbrekte en sık görülen kitle basit böbrek kistleridir. Böbrek kisti iyi huylu bir kitle olup kanserden tamamen farklıdır. Çoğu zaman raslantısal olarak ortaya çıkan böbrek kistleri insan yaşamını tehdit etmez. Böbrek kisti saptanan hastalar gereksiz yere paniğe kapılırlar ve tedavi arayışı içine girerler.

Gerçekte böbrek kistleri çoğu zaman tedaviyi bile gerektirmez sadece izlemek yeterli olmaktadır.

Ankara Böbrek kanseri ise kötü huylu bir kitle olup, böbrek kistlerinin aksine insan yaşamı için tehdit oluşturabilmektedir. Renal hücreli kanser, böbrekte kanı süzen ve idrar oluşturan dokulardan köken alır. Böbrek kanseri büyüdükçe etrafında yer alan lenf bezleri, karaciğer, kalın bağırsak ve pankreasa yayılabilir. Bunun yanında, ana tümörden kopan tümör parçaları vücudun diğer uzak taraflarına giderek yerleşebilir.

Böbrek Kanserinin Olası Nedenleri ve Korunma

Böbrek kanseri çoğunlukla 50-70'li yaşlar arasında ortaya çıkmaktadır. Erkekte kadına göre 2- 3 kat daha fazla görülür.

Böbrek kanserinin nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir.

Aşağıdaki risk faktörlerine sahip olan herkes böbrek kanserine yakalanmayacağı gibi her böbrek kanserli hastada da bu faktörler bulunmayabilir.

  • Sigara
  • Aile öyküsü
  • Diet
  • Yüksek tansiyon
  • Şişmanlık
  • Mesleki risk faktörleri
  • Radyasyon
  • Diyaliz
  • Genetik