Böbrek Nedir?

Karın boşluğunun arkasında omurganın her iki yanında bel bölgesinin biraz üzerinde yer alan organımıza böbrek denir. İnsanlarda iki tane böbrek bulunmaktadır; ancak sağlıklı bir bir yaşam sürdürmek için tek bir böbrekle de yaşamınızı sürdürmeniz mümkündür.

Böbrek Taşı Nedir

Böbrek taşı; böbrek kanalları içerisinde çevresel, genetik vb faktörlere bağlı olarak,  birtakım minerallerin birleşerek oluşturduğu yapılar olarak tanımlanmaktadır. Kadınlara oranla erkeklerde yaklaşık olarak üç kat daha sık görülen böbrek taşı; başta ağrı ve idrar atımında zorluk olmakla birlikte pek çok şikayete neden olabilmektedir. Böbrek taşı şikayetinin mutlaka alanında tecrübeli üroloji uzmanları tarafından değerlendirilmesi ve hastaya en uygun tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir.


Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşı belirtilerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  • İdrara sık çıkma
  • Yan (böğür) ağrısı, kasık ağrısı
  • İdrar atımı sırasında ağrı hissi ve zorluk yaşanması
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Yüksek ateş
  • İdrarda kan görülmesi

Bazı kişilerde ise böbrek taşı herhangi bir belirti göstermemekte; söz konusu problem rutin kontroller sırasında fark edilebilmektedir.

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir

Böbrekte üretilen idrarın, atılımında bir engel neticesinde oluşan böbrekteki genişleme böbrek ağrısına neden olabilmektedir. Böbrek ağrısına iyi gelen tedavi yöntemlerini uygulamadan önce ayrıntılı bir değerlendirme sonucunda böbrek ağrısına neden olan faktörün belirlenmesi gerekmektedir.

Böbrek Taşı Neden Olur

Böbrekler, kanı süzerek, vücutta fazla bulunan maddelerin atımında görevli organlardır. Kanda bulunan çeşitli minerallerin atımı da böbrekler sayesinde olmaktadır ve söz konusu minerallerin kristalleşmesi ve birleşmesi sonucunda böbrek taşı oluşmaktadır. Böbrek taşına neden olan faktörlerden en önemlisi; yeterli sıvı tüketilmemesi, sağlıksız beslenme, tuz ve rafine şekerin fazla tüketilmesi, genetik faktörler olarak sayılabilmektedir.

bobrek-kanseri