İktidarsızlık

İktidarsızlık Nedir?

İktidarsızlık şikayetiyle gelen hasta hekimin yaptığı tetkiklerle sorunun ne olduğu ve hangi yöntemler ile tedavi edileceğini belirler. Hekim, yaptığı tetkiklerle sorunun kaynağının ne olduğu ve hangi yöntemlerle tedavi edilebileceğini belirler.

Erektil disfonksiyon yani iktidarsızlık, sertleşme sorunu tedavisinde bazı yöntemler bulunmaktadır, hekim hastanın durumuna göre bu tedavi yöntemlerini uygulayabilir.

Psikolojik kökenli sorunların olduğu durumlarda cinsel yaşamı düzenleme yararlı bir durumdur. Eşlerin cinsel yaklaşımlarını araştırarak bu yönde düzenleyici önerilerde bulunmak yararlı olmaktadır. Seks tedavisi olarak da adlandırılan bu uygulamalar, diğer tedavi yöntemlerinin yanısıra da uygulanabilmektedir.

Değişik modelleri olan vakum aletleri ile penisin doğal ereksiyonu gibi sertleşmesine neden olur. Vakum aletlerinin çok değişik modelleri bulunmaktadır.

Penis içine iğne etkili yöntemlerden biridir. Hastaya cinsel birleşme öncesi penisin süngersi cisimlerine iğne yapılması öğretilir. Oldukça etkili bir yöntemdir. İğne yapıldıktan 10-15 dakika içerisinde ereksiyon gerçekleşir.

İğnesiz tedavilerde bulunmaktadır. Bunlardan biri iğnesiz tedavilerden idrar kanalına ilaç yöntemidir. Bu yöntemle de 5-10 dakika içerisinde ereksiyon gerçekleşir.

Ağızdan hap kullanımı ile de ilaçlar kullanılmaktadır. Bu amaçla kullanılan ilaçlardan biri Yohimbin Afrika’da yetişen bir ağaçtan üretilmiştir. Bir çok çalışma ereksiyon sağlamada yararlı olduğunu belirtmiştir.

Etkisi kanıtlanmış, lisanslı tek ilaç Viagradır. Cinsel birleşmeden bir saat önce kullanılır.

penis-nedir-nasil-calisir

Hormon kullanımı da bir diğer yöntemlerdendir. Sertleşme sorunu yaşayanların bir kısmına neden olan hormon bozukluğudur. En sık rastlananı ise testosteron eksikliğidir. Bu gibi sorunlarda hormon içeren ilaç takviyeleriyle başarılı bir tedavi sağlanır.

Erektil disfonksiyonu olan vakaların bir kısmında penis damarlarında, yeterli kan akışı olmayacak derecede bozukluklar olduğunda bunlara cerrahi tedavi uygulanması gerekmektedir.

Ameliyatla penisin içine yerleştirilen penis protezleri de yöntemler arasında yer almaktadır.

Erektil disfonksiyon sorunu yaşayanlar bunu dillendirip tedavi yöntemlerine başvurmalılar. Sonuçta tedavi yöntemleri sayesinde ne kadın ne de erkek için çok ileri yaşlara kadar cinsel yaşamı sürdürmemek için bir neden yok.