Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

Kronik pelvik ağrı, karnın alt bölgesinde sürekli olarak bir ağrı hissinin yaşanmasına verilen isimdir. Fiziksel olarak yaşanan bu ağrı zamanla psikolojik sorunlara, depresyona, kişinin ailesi ve çevresiyle arasında problemlere neden olabilmektedir. Düzenli yaşanan bu ağrı, uykusuzluğa, iştah kaybına, cinsel ilişkilerde sorunlara yol açabilmektedir.

Kronik pelvik ağrı, belirli nedenlerden dolayı ortaya çıkabildiği gibi herhangi bir neden belirlenemeden de görülebilmektedir. Genel olarak çikolata kisti, idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunlar, beraberinde kronik pelvik ağrıyı da doğurabiliyor.

Kronik Pelvik Ağrı Nedir?

Kronik pelvik ağrı, karnın alt tarafındaki pelvik bölgesinin sürekli ya da tekrarlayan şekilde ağrıması durumuna denir. Ağrının kronikleşmesi için en az 6 ay boyunca sürmesi gerekmektedir. Bu ağrı kişilerin günlük aktivitelerini olumsuz bir biçimde etkileyebilir. Kronik pelvik ağrının birçok nedeni olabilir ve yorgunluk, uykusuzluk gibi durumlara da yol açabilir. Kronik pelvik ağrının tedavisi de neden oluştuğuyla bağlantılı olarak ilerler.

Kronik Pelvik Ağrının Belirtileri Nelerdir?

Kronik pelvik ağrının belirtileri, hastalığın adında da geçtiği gibi düzenli olarak ağrı hissinin yaşanmasıyla anlaşılır. Bu ağrı hissi bazen hafif olabilirken bazen de çok şiddetli olabilir. Ağrının yanı sıra pelvik bölgesinde bir baskı hissedilebilir.

Yanma ve keskin ağrılar, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında da görülebilir. Ayrıca adet döneminde gereğinden fazla ağrı hissedilmesi, idrar ve dışkı yaparken de ağrının yaşanması durumları var olabilir.

Kronik pelvik ağrı, bu belirtilerden dolayı kişiyi depresyona sürükleyebilir. Yorgunluk ve uyku problemlerine neden olabilir. Günlük hayatın kısıtlanmasına neden olan bu kronik ağrılar, kişinin sosyal ilişkilerini de etkileyecektir.

prof-dr-cenk-yucel-bilen

Kronik pelvik ağrı her insanda aynı şekilde belirti göstermeyebilir fakat bu benzer belirtilere sahipseniz ve kronikleştiğinden şüpheleniyorsanız mutlaka doktora görünmeniz gerekir.

Kronik pelvik ağrı nedenleri birçok duruma dayandırılabilir. Bazen nedeni bilinmeyen ağrılar da görülebilir. Aşağıdaki durumlar kronik pelvik ağrının nedeni olabilir.

  • Rahim iç tabakasının dışarıya doğru büyümesi anlamına gelen endometriozis, yani halk arasında bilinen adıyla çikolata kisti, kronik pelvik ağrının en bilindik nedeni olarak söylenebilir.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kronik ağrıların nedeni olabilir.
  • Rahim içerisinde oluşan tümörler de ağrılara sebebiyet verebilirler.
  • İdrar yolu enfeksiyonu da pelvik bölgesinde ağrı oluşturabilir.

Bu nedenlerden dolayı kronik pelvik ağrı sorunu yaşanabilir.

kronik-pelvik-agri-tedavisi

kronik-pelvik-agri-nedenleri

Kronik Pelvik Ağrı Kimlerde Görülür?

Kronik pelvik ağrı kadınlarda, birçok nedene bağlı olarak görülebilir. En yaygın olarak çikolata kisti hastalığına sahip kadınların kronik pelvik ağrı şikayetiyle karşılaştığı görülmektedir. 6 ay boyunca ağrılarla yaşayan kişinin bu sorunu kronikleşmiş sayılır ve ağrılara neden olan sorun çözülmedikçe kişinin yaşam kalitesi de düşmeye başlar.

Huzursuz bağırsak sendromu yaşayan kişilerde, kronik ağrıların görülmesi de beklenebilir. Bu ağrılar adet dönemlerinde de başlayabilir ve uzun süre devam ederek kronikleşebilir. Bu ağrıların altında yatan neden rahimde oluşan anomaliler de olabilir.

Kronik Pelvik Ağrı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kronik pelvik tedavisi, ağrının altında yatan nedenin belirlenmesiyle birlikte farklı şekillerde yapılabilir. Öncelikle bu şiddetli ağrıların hafiflemesi ve ortadan kalkması için ağrı kesici ilaçlar önerilebilir. Çoğunlukla endometriozis kaynaklı görülen bu ağrılar doğum kontrol haplarının kullanımıyla da ortadan kaldırılabilir.

Fizik tedavi ile pelvik kaslarının güçlendirilmesi üzerine çalışmalar yapılabilir. Kasların esnemesi, gevşemesi yönünde yapılacak çalışmalar, diğer tedavi yöntemlerine ek olarak uygulanabilir.

Rahim içerisinde meydana gelen tümör gibi sorunlardan kaynaklı bir pelvik ağrı yaşanıyorsa da bu durumda rahim üzerine bir cerrahi operasyon gerekebilir. Laparoskopik tedavi yöntemi kullanılarak cerrahi operasyon gerçekleştirilerek, ağrılara da son verilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

iktidarsizlik
İktidarsızlık

İktidarsızlık, erektil disfonksiyon olarak da adlandırılır. Bir fonksiyon bozukluğudu…

Devamını Oku
infertilite
İnfertilite

İnfertilite halk arasında kısırlık demektir. Kadın ve erkek birey her ikisi de 1 yıl …

Devamını Oku
egrilik
Penis Eğriliği

Penis eğriliği peniste sağa sola hafif eğrilikler olmasıdır. Penisin eğriliği fazla o…

Devamını Oku