Mesane (idrar kesesi)

Karın alt bölümünde içi boş olan organa Mesane (idrar torbası) denilmektedir. Mesane, böbreklerde kanın süzülmesi sonucunda idrarı biriktirirler. İdrar mesaneye üreter olsrak adlandırılan iki tüp aracılığıyla geçer. Mesanede biriken idrar belli bir hacme ulaşınca işeme yoluyla atılır. İdrarın birikmesi ve boşaltılmasını sağlayan dinamik bir organa mesane denir. Mesanenin dolup boşaldıkça hacmini değiştirmesine yardim eden kas tabakası, idrar mesaneden dışarıya üretra adı verilen diğer bir tüp aracılığıyla atılır.

Mesane Ne İşe Yarar?

Bir insanın böbrekleri günde ortalama 20 litre kanın filtrelenmesini ve temizlenmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte böbrekler, vücut içerisinde olan sıvının dengesi sağlamak ve kandan bazı zehirli maddelerin temizlenmesini sağlaması neticesinde günde 1,5 litre idrar oluşturmaktadır. Kişinin vücudundan uzaklaştırılması gereken tüm maddeler bu idrar ile birlikte mesaneye gönderilmektedir. Mesanede ise idrar depolanmasını sağlayan organdır. Aynı zamanda mesanenin çalışması sinir sisteminin gözetimi altındadır. Burada toplanan idrar belli bir noktaya geldikten sonra kişide idrar yapma isteği ortaya çıkmaktadır. 

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane kanserinin, tanı anında yüzde 70’ i yüzeyeldir. Hasta takip edilmez ise tekrarlama ve evre ilerlemesi ihtimalinin yüksek olduğu gözlemlenmektedir. Yine bu kanser bazen vücudun diğer organlarına yayılım gösterebilmektedir. Kısacası kötü seyirli bir gidişat sergileyebilmektedir. Ayrıca mesane kanserinin erkeklerde kadınlara oranla daha sık ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. Bunun yanında özellikle ileri yaş gruplarında ortaya çıktığı bilinmektedir. İdrarda Ağrısız, pıhtılı kanamaya aksi ispat edilene kadar mesane tümörü olarak yaklaşılmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi bu durumda da erken teşhis iyileşme oranını olumlu yönde etkilemektedir.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Genelde kırmızıya yakın renge sahip olan idrar ile birlikte kendini göstermektedir. Hastalar tarafından bu durum fark edildiğinde hemen muayene olmak istemektedirler. Belirtiler ortaya çıktığı anda mutlaka muayene edilmesi ve hemen tedaviye başlanması gerekmektedir. Böylelikle hastanın iyileşme ihtimali arttırılmaktadır. Mesane kanserinin belirtileri arasında ise şunlar yer almaktadır:

 • Kasıkta ağrı oluşumu ve kasığın üst bölgesinde ağrı

 • Sık sık idrara çıkma isteği

 • Acil idrar yapma ihtiyacı

 • Halsizlik

 • Kilo kaybı

 • Kasık bölgesinde kitle

 • Kasık bölgesinde doluluk hissi

 • İdrarda kan pıhtısı varlığı

 • İdrarda kan varlığı

 • Sırt ağrısı

Eğer hastalık başka organlara da yayılmış ise farklı bölgelerde farklı belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Mesane Kanseri Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Oldukça sık merak edilen konulardan biri de mesane kanseri ameliyatı sonrası cinselliktir. Ameliyat ile birlikte mesane ve prostat bezi çıkarılmaktadır. Çünkü bu kanserin prostatta çıkma ihtimali de oldukça yüksektir. Prostatın alınması ile birlikte cinsellik ilişki esnasında boşalma gerçekleşmemektedir. Aynı zamanda kanser yayılımına bağlı olarak ya da cerrahi esansında sinirler hasar görürse ereksiyon olma ihtimali de düşmektedir.

Mesane Kanseri Evreleme

Mesane kanseri evreleme ile kanseri nasıl bir durumda olduğu belli olmaktadır. Kanserin durumu belli noktalarda ayrılmakta ve bu evreye göre tedavi uygulanmaktadır. Bu evreler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Evre 1: Mesanenin yüzeysel kanseridir.

 • Evre 2: Başka organlara yayılım göstermemiştir. Ancak kanser kas yapılarına doğru ilerlemeye başlamaktadır.

 • Evre 3: Mesaneye uzak olan organlara yayılım göstermemektedir. Fakat lenf nodu tutulumları kansere eşlik etmektedir.

 • Evre 4: Mesane kanderi bu evrede artık uzakta yer alan organlara ve dokulara yayılmıştır.

Mesane Kanseri Ameliyatı Riskleri

Mesane kanseri için gerek endoskopik (kapalı) gerekse açık ya da robotik ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyatta da riskler bulunmaktadır. Ameliyat öncesinde hastaya bu risklerin neler olabileceğine dair detaylı bilgiler verilmektedir. 

mesane-sarkmasi

Aşağıdaki Görsellerde Kadın ve Erkek Üriner Sistemi Anlatılmaktadır;

mesane mesane-nedir