Prostat Hastalıkları

Ankara prostat hastalıkları özellikle 50 yaş üstündeki erkeklerde daha sık görülen ürolojik problemlerden biridir. Prostat; erkeklerde idrar torbasının altında yerleşmiş yaklaşık 20-30 gr ağırlığında olan bir organdır. Prostata özgü antijen olarak da adlandırılan PSA hormonu prostat bezi tarafından salgılanmaktadır.

Prostat Hastalıkları Nelerdir?

Ankara prostat hastalıklarının başında iyi huylu prostat büyümesi, prostat iltihaplanması (Prostatit) ve prostat kanseri gelmektedir. Prostata özgü hastalıklarda açığa çıkan belirtiler birbirleri ile benzerlik göstermektedir. Söz konusu şikayetleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  • Sık idrara çıkma
  • İdrara çıkma ve idrarı bitirmekte zorluk yaşama
  • Kesik kesik idrar yapma
  • İdrar atımı sırasında ağrı ve yanma hissi
  • İdrar atımı sonrasında dahi mesaneyi boşaltamama hissi
  • Geceleri sık sık idrara çıkma
  • İdrar tutmada zorluk
  • Boşalma sırasında ağrı hissi
  • İdrarda ve menide kan görülmesi
  • Kasık, kalça ve bel ağrısı

En Sık Görülen Prostat Hastalıkları Nelerdir?

Günümüzde prostat ile ilgili 3 ana hastalık sıklıkla gözlemlenmektedir. Bunlar; iyi huylu prostat büyümesi, prostatit olarak da tanımlanan prostat iltihabı ve prostat kanseridir.

Ankara prostat büyümesi; erkek yaşamında normal olarak kabul edilen bir süreçtir ancak bazı hastalarda söz konusu süreç çeşitli şikayetlerin yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu durumdaki hastalarda izlem, ilaçla tedavi, girişimsel tedaviler ya da cerrahi tedavi gibi yöntemler başvurulabilmektedir.

Ankara prostat iltihabı; bakteri nedenli olan ya da bakteri nedenli olmayan faktörler ile prostatın iltihaplanması olarak açıklanmaktadır. Prostatit; genellikle aktif cinsel yaşama sahip genç erkeklerde görülmektedir. Cinsel yolla bulaşıcı özelliği olmayan söz konusu hastalığın tedavisi ertelemeden uygulanmalıdır.

Ankara prostat kanseri; prostat bezindeki hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması ile açığa çıkmaktadır. Günümüzde erken tanı ve nitelikli tedavi yöntemleri ile hasta sağlığına kavuşturulabilmektedir.

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri ileri yaşlardaki hastalarda genellikle belirti vermemekte; rutin kontroller sırasında fark edilmektedir. Uygulanacak tedavi yöntemine karar verilmesi; tümörün boyutu, tümörün yayılımı, tümörün lenflere yayılımı ve kanserin metastaza durumu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Prostat kanserinin oluşumunda en önemli iki faktör; ileri yaş ve genetik faktörlerdir. Ailede prostat kanseri görülen kişilerin rutin kontrollerini aksatmamaları ve normal süreçten daha erken yaptırmaları önerilmektedir.

Prostat kanseri ve diğer prostat hastalıkları ile ilgili detaylı bilgilere; 0 312 466 90 92-93 numaralarından telefon aracılığı ile ulaşabilirsiniz.