Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

Ankara Prostat kanseri, üretrayı çevreleyen, spermin canlılığının korunması için üretilen semenin bir kısmının sagılandığı, yaklaşık olarak ceviz büyüklüğünde hormon salgılayan bir bezdir. Prostat kanseri; tüm dünyada, erkeklerde en sık saptanan ikinci kanser türü olup, yine kansere bağlı ölümlerde ikinci sırayı almaktadır. Kabaca her 12 erkekten biri yaşamı boyunca prostat kanserine yakalanmaktadır.

 

Prostat Kanseri Belirtileri

Prostat kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İdrar atımı
 • Sık idrara çıkma
 • İdrarda kan görülmesi
 • Boşalma sırasında ağrı
 • Ereksiyon problemleri
 • Semende kan görülmesi
 • Kasıkta ağrı
 • Bel ve sırt ağrıları

prof-dr-sinan-sozen

  Prostat kanserinde de her kanser türünde olduğu gibi erken tanı oldukça önemlidir. Erken tanı ile nitelikli tedavi planlaması uygulanmakta ve tedavi başarısı yükselmektedir. Prostat kanserinde rutin tarama, PSA denilen kanda bakılan bir test ile yapılmaktadır. PSA testi ile rutin tarama 50 yaş üstü erkeklere önerilirken, aile hikayesi ( 1. Derece akrabalarında prostat kanseri varlığı ) olan bireylerde bu sınır 45 yaştır.

  Prostat Kanseri Evreleri

  Prostat kanseri evreleri tümörün prostatta hangi oranda yayıldığı değerlendirilerek belirlenmektedir. Aynı zamanda bu süreçte; tümörün boyutu, kanserin lenf bezlerine yayılıp yayılmadığı da değerlendirilmektedir.

  den oluşmaktadır;

  • Birinci evre prostat kanseri: Tümör prostat bezi içerisindedir ve oldukça küçüktür. Diğer organlara yayılım söz konusu değildir. Tümör klinik olarak gösterilemez.
  • İkinci evre prostat kanseri:Tümör prostat bezi içerisinde sınırlıdır. MR ile tanı bu evrede mümkün olabilmektedir.
  • Üçüncü evre prostat kanseri:Tümör prostat kapsülü (zarı) ile birlikte sperm kesesine yayılmıştır.
  • Dördüncü evre prostat kanseri: Tümör çevre organlara ve lenf nodlarına yayılmıştır.

  Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrası

  Prostat kanserinin tedavisinde uygulanabilecek cerrahi yöntemler birden fazladır. Açık, Robotik ya da laparoskopik yöntemler ile uygulanan prostat kanseri ameliyatı tıp literatüründe radikal prostatektomi olarak tanımlanmaktadır.  Prostat kanseri ameliyatı sonrasında iyileşme süreci yaklaşık 1-2 hafta sürmektedir ve bu süreçte istirahat edilmeli, araç kullanılmamalıdır. Aynı zamanda ameliyat sonrası süreçte 6 ay boyunca egzersiz uygulanmamalı, bununla birlikte sağlıklı beslemeye de dikkat edilmelidir.

  Robotik Prostat Kanseri Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

  Prostat kanserinin robotik cerrahi ya da açık ameliyat yaklaşık olarak aynı sürede tamamlanmaktadır. Yaklaşık 2 ila 3 saat süren operasyon süreci sonrasında yoğun bakıma ihtiyaç duyulabilmektedir. Genel olarak kanama miktarı robotik ameliyatlarda daha azdır.

  Prostat Kanseri Sebepleri

  Prostat kanseri sebepleri kesin olarak bilinmemekle birlikte genetik faktörlerin önemli rol oynadığı bilinmektedir. Genetik faktörler daha hızlı ilerleyen, kötüleşen  hastalıkla ilişkilir. Aynı zamanda ileri yaş, obezite, düzensiz beslenme ve sigara kullanımı da prostat kanseri risk faktörleri arasındadır.

  Sosyal Medyada Paylaş:

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  prostat-kanseri-lokalize-hastalik
  Lokalize Prostat Kanseri

  Lokalize prostat kanseri prostatta sınırlıdır. Vücudun başka bölümlerine yayılma duru…

  Devamını Oku
  prostat-ameliyati-nasil-yapilir
  Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Prostat tanı ve belirtileri değişkenlik gösterir. Prostat her erkek bireyde olan bir …

  Devamını Oku
  mr-fuzyon-biyopsi
  Prostat MR Füzyon Biyopsi

  Prostat kanseri tanısında MR füzyon biyopsisi birçok avantaj sağlar. Hastanede yatışt…

  Devamını Oku