Prostat Kanseri Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Prostat Kanseri Nedir?

Ankara prostat kanseri erkeklerde en sık görülen 2. Kanser türü olup yapılan araştırmalar sonucuna 65 yaş üzerindeki her 12 erkekten 1’inde görüldüğü tespit edilmiştir.

Prostat bezinde yer alan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması olarak tanımlanan prostat kanseri, erken tanı ile tedavi başarısı yüksek olan hastalıklardan biridir. Erkek Üreme sisteminde yer alan kestane büyüklüğündeki bir tür salgı bezi olan prostatın temel işlevi, semenin vücuttan daha kolay atılmasını sağlayacak sıvı üretmektir. Mesanenin altına yerleşmiş söz konusu salgı bezinin kapsülü sınırları içerisinde oluşan tümörler; lokalize prostat kanseri olarak tanımlanmaktadır. Ancak ilerlemiş hastalıkta kapsül dışındaki dokulara ve lenflere yayılma ve diğer komşu ve uzak organlara metastaz gerçekleşebilmektedir.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Ankara prostat kanseri ile iyi huylu prostat büyümesinin açığa çıkardığı belirtiler birbiri ile benzerlik göstermektedir.

Bu belirtiler;

  • Boşalma sırasında ağrı şikayeti
  • İdrar yapamama ya da idrar sırasında zorluk yaşanması
  • Ereksiyon problemleri
  • Sık sık idrara çıkma
  • Dışkılama sürecinde zorluk yaşanması
  • İdrarın damla damla yapılması
  • İdrar ve menide kan görülmesi

Yukarıdaki şikayetlerden birinin ya da birden fazlasının varlığı durumunda mutlaka alanında tecrübeli bir üroloji uzmanına başvurulması önerilmektedir.

Benign Prostat Hipertrofisi Nedir?

Benign prostat hipertrofisi; halk arasında iyi huylu prostat büyümesi olarak tanımlanmaktadır. Yaşamsal bir tehlike barındırmayan söz konusu problem bazı erkeklerde yaşam kalitesini bozan birtakım şikayetlere neden olabilmektedir. Bu nedenle tedaviye ihtiyaç duyulabilmektedir. Aynı zamanda benign prostat hipertrofisi yaşayan erkeklerin, özellikle prostat kanseri açısından rutin kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir.

/prostat-kanseri-nedir

Prostat Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Prostat kanseri nedenleri henüz kesin olarak belirlenmemiştir. Ancak; sigara kullanımı, ailede prostat kanseri görülmesi, ileri yaş, hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme gibi faktörlerin prostat kanseri riskini arttırdığı bilinmektedir.

Prostat Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

Prostat kanseri tanısında birden fazla tanı yöntemi vardır. Rutin kontroller sırasında ya da yukarıda bahsi geçen şikayetlerin yaşanması durumunda üroloji uzmanına başvurulduğunda, hekim tarafından yapılan parmakla makattan muayene sonucunda tümörün varlığı tespit edilebilir.

PSA yüksekliği ve/veya parmakla rektal muayenede anormallik prostat biyopsisi yapılması için ana sebeplerdir. Prostat biyopsisi klasik kör örnekleme ya da MR daki şüpheli alanlara göre hedefe yönelik olarak yapılabilmektedir.

Prostat kanseri tanısında uygulana bir diğer yöntem ise; PSA testidir. Prostat spresifik antijen testi olarak da adlandırılan PSA testi kan yolu ile yapılmaktadır. Elle muayene ve kan testinin yanı sıra transrektal ultrasonografi denilen görüntüleme yöntemine başvurulmaktadır. Bu yöntemin yanı sıra özelliklecerrahi operasyon planlanan hastalarda prostat MRI, bilgisayarlı tomografi yöntemlerinden de faydalanılmaktadır.

Prostat Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Prostat kanserinde tedavi planlamasında takip, radikal prostatektomi, radyoterapi ve hormonal tedavi yöntemlerinden faydalanılmaktadır. Günümüzde robotik cerrahi ile prostat kanserine nitelikli bir şekilde müdahale edilebilmektedir.

Prostata Ne İyi Gelir?

Prostata ne iyi gelir sorusu pek çok ileri yaştaki erkeğin cevabını merak ettiği bir sorudur. Sigara tüketmemek, hareketli bir yaşam tarzının benimsenmesi ve sağlıklı bir beslenme programının uygulanması önerilmektedir. Örneğin; selenyum ve çinko açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi, tam tahıllar ve taze meyve ve sebzelerin tüketilmesi prostat kanserinin önlenmesinde olduğu gibi pek çok kanser türüne karşı da koruyucu etkidedir.

Prostat Kanseri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular