Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

Prostat kanseri nedir olarak sorulan sorunun cevabı prostat bezinde yer alan hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmasıdır. Erkeklerde en çok görülen 2. kanser türüdür. 65 yaş ve üzerindeki her 12 erkekten 1’inde görülür. Erken tanı sayesinde başarı oranı yüksektir. Prostat, erkek üreme siteminde yer alan kestane büyüklüğünde olan bir salgı bezidir. Görevi ise semenin vücuttan kolay atılmasını sağlayan sıvı üretimidir. Prostat kanseri oluşması durumunda bu sıvı üretimi sağlanamaz. Kanserin yayılması da söz konusudur.

Prostat Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Prostat kanserinin nedenleri olarak ileri yaş, ailenin herhangi bir bireyinin prostat ya da meme kanseri olması, hayvansal protein ve yağ içeriği zengin gıdaların çokça tüketilmesi, sigara kullanımı, obezite ve hareketsiz bir yaşam, erkeklik hormonu düzeyleri gösterebilir. Bu durumlarda olan bireyler için prostat kanseri riski yüksektir. Ancak bu faktörlere sahip insanların kesinlikle prostat kanseri olacağı söylenemez. Yapılan araştırmalara göre bu kanserin kesin bir nedeni yoktur.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri belirtileri ile iyi huylu prostat büyümesinin açığa çıkardığı belirtiler birbiri ile benzerlik gösterir.

Bu belirtiler;

  • Boşalma sırasında ağrı şikayeti
  • İdrar yapamama ya da idrar sırasında zorluk yaşanması
  • Ereksiyon problemleri
  • Sık sık idrara çıkma
  • Dışkılama sürecinde zorluk yaşanması
  • İdrarın damla damla yapılması
  • İdrar ve menide kan görülmesi

Yukarıdaki şikayetlerden birinin ya da birden fazlasının varlığı durumunda mutlaka alanında tecrübeli bir üroloji uzmanına başvurulması önerilir.

Prostat Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

Prostat kanseri tanısı konması için birçok yöntem vardır. Rutin kontroller sırasında ya da yukarıda bahsi geçen şikayetlerin yaşanması durumunda üroloji uzmanına başvurulduğunda, hekim tarafından yapılan parmakla makattan muayene sonucunda tümörün varlığı tespit edilebilir. PSA yüksekliği ve/veya parmakla rektal muayenede anormallik prostat biyopsisi yapılması için ana sebeplerdir. Prostat biyopsisi klasik kör örnekleme ya da MR daki şüpheli alanlara göre hedefe yönelik olarak yapılır. Prostat spresifik antijen testi olarak da adlandırılan PSA testi kan yolu ile yapılır. Transrektal ultrasonografi denilen görüntüleme ise bir başka tanı yöntemidir. Bu yöntemin yanı sıra özellikle cerrahi operasyon planlanan hastalarda prostat MRI, bilgisayarlı tomografi yöntemlerinden de faydalanılır.

/prostat-kanseri-nedir

Prostat Kanseri Evreleri Nelerdir?

Prostat kanseri evreleri 4 aşamadan oluşur. İlk evrede prostatın içerisinde tümör vardır, küçüktür ve diğer organlara yayılma yoktur. 2. evrede prostatın daha iç tarafına ilerleyen bir tümör vardır. Burada da etrafa yayılma yoktur. 3. evrede prostat kapsülünün ilerisine yayılan bir tümör vardır. Bu evrede de lenf nodu ve başka organlara yayılımı bulunmaz. 4. evrede ise diğer dokulara yayılım olmuştur. Lenf nodlarına ilerlemiştir. Kemik, karaciğer ve akciğerlere de yayılımı olmuş olabilir.

Prostat Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Prostat kanseri tedavi yöntemleri; radikal prostetaktomi, hormonal tedavi, radyoterapi tadavileri örnek olarak gösterilebilir. Hastalığın sürekli takibi gerekir. Robotik cerrahi yöntemi günümüzde oldukça gelişmiş bir yöntemdir. Robotik cerrahi ile de bu hastalığa tedavi uygulanabilir. Prostat kanserinin 1. ve 2. evresinde radyoterapi uygulanabilir ya da cerrahi müdahale yapılabilir. Bu uygulamalardan sonra ise hormonal tedaviye başlanabilir. 3. evrede ise radyoterapi veya cerrahi müdahaleden sonra 5 aylık bir kemoterapi uygulanabilir. Böylece hastanın iyileşme süreci daha çok desteklenmiş olur.

Prostat Kanserine Ne İyi Gelir?

Prostat kanserine ne iyi gelir dendiği zaman ilk öncelik sağlıklı bir yaşam düzenidir. Düzenli spor, sigara tüketimini bitirmek ya da azaltmak, sağlıklı bir beslenme programı uygulamak yapılabilecek şeylerden bazılarıdır. Beslenme programında ise çinko, selenyum zengini besinleri tüketmek, tam tahıllı ürünler kullanmak, meyve ve sebzenin sık tüketilmesi önerilir

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

prostat-kanseri
Prostat Kanseri

Prostat kanseri genel olarak 55 yaş üstü bireylerde görülür. Prostat mesanenin altınd…

Devamını Oku
prostat-kanseri-lokalize-hastalik
Lokalize Prostat Kanseri

Lokalize prostat kanseri prostatta sınırlıdır. Vücudun başka bölümlerine yayılma duru…

Devamını Oku
prostat
Prostat

Prostat erkeklerin idrar kesesinin altında bulunan, kestane büyüklüğünde olan salgı b…

Devamını Oku