Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

Türkiye’de her 12 erkekten birinin prostat kanserine yakalandığını belirten Üroonkoloji Derneği Başkanı Prof. Sinan Sözen, ürolojik şikâyetleri olan kişilerin doktora başvurmayı ihmal etmelerinin en önemli nedenlerinden birinin de utanma olduğunu söyledi, bu durumun teşhiste gecikmeye yol açtığına vurgu yaptı.

Üroonkoloji Derneği, 25-29 Eylül Dünya Üroloji Haftası nedeniyle, başta prostat kanseri olmak üzere ürolojik şikayetleri olanları doktora başvurmaya teşvik etmeyi ve toplumda bilinç oluşturmayı hedefliyor.

Üroonkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Sinan Sözen, prostat kanserinin erkeklerde sık görülen kanserler arasında yer aldığını belirtti. 

Prostat kanserine neyin sebep olduğunun tam olarak bilinmediğini aktaran Prof. Sözen, “Ürolojik şikâyetleri olan kişilerin doktora başvurmayı ihmal etmelerinin en önemli sebebi de, utanma nedeniyle yakınmaların göz ardı edilmesidir” dedi.

Erken Tanı İle Kanserden Ölümler Azalıyor

Prof. Dr. Sözen, tümörün başka organlara yayılmadan erken tanı almasıyla prostat kanserine bağlı ölüm oranının ciddi düzeyde düştüğünü vurguladı. Özellikle ailesinde prostat kanseri öyküsü bulunan 40 yaş üstü erkeklere ürolog muayenesinden geçmelerini ve özel bir kan testi olan PSA yaptırmalarını önerdiklerini aktaran Sözen, bu risk grubunda olmayanlarda ise kontrollerin 50 yaşında başlamasının uygun olduğunu bildirdi.

Prostatta "akıllı Biyopsi" İle Kanser Tanısı

Son yıllarda prostat kanserinin tanı ve tedavisinde önemli gelişmeler yaşandığını belirten Sözen, “Bu kapsamda klasik biyopsi yönteminin yanında hedefe yönelik biyopsiler ile sadece tümörü hedefleyen, diğer organların korunduğu fokal tedavi yöntemleri uygulanıyor. Bu gelişmeler, tanı ve teşhiste büyük başarılar elde edilmesine olanak sağlıyor" diye konuştu. 

"MR İle Yapılan Yöntemle, Biyopsi Tekrarı Ortadan Kalkıyor"

Üroonkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Saadettin Eskiçorapçı da prostat kanseri tedavisinde "MR füzyon biyopsisi" hakkında bilgi verdi. Hedefe yönelik uygulanabilen ve biyopsi tekrarını ortadan kaldıran yöntemin "akıllı biyopsi" olarak nitelendirilebileceğini belirten Eskiçorapçı, prostat organından doku biyopsisi yapılarak tanı konulduğunu ve bunun hala standart bir yöntem olduğunu söyledi.

“Kesin Tanı İle Tedavi Hızlı Yapılıyor”

MR teknolojisinin kullanılmasıyla prostat kanseri teşhis ve tedavisinde önemli başarılar elde edildiğini dile getiren Eskiçorapçı, erken teşhis ve tedavi açısından avantaj sağlayan teknolojiler hakkında şunları söyledi: 

"MR füzyon ile ultrason eşliğinde yapılan biyopsiler günümüzde özellikle ilk biyopsi negatif çıkan hastalarda, iç kısım tümörlerinde çok faydalı oluyor. Bu yöntemle, biyopsi tanısal etkinliği yüzde 90'ların üstüne çıktı. Biyopsinin birkaç kez tekrarlanmasını sağlayan yöntemle, tümör tespit edilerek 3 boyutlu olarak görüntüleniyor ve tek seferde biyopsi alınabiliyor. Böylece, daha doğru ve kesin tanı konarak tedavi çok daha hızlı planlanıyor. Son yıllarda, prostat kanserli bölgelerin tanısında kullanılan multiparametrik MR, ultrasona göre çok daha yüksek başarı göstermektedir. Üç farklı MR çekiminin tek seansta yapıldığı multiparametrik MR ile prostat içindeki tümörün yeri net şekilde belirleniyor."

Haberin kaynağını görüntülemek için tıklayın.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

dikkat-salgin-korkusu-erken-taniyi-geciktirdi
Dikkat! Salgın korkusu erken tanıyı geciktirdi

Prof. Dr. Cenk Bilen, Kovid-19'a yakalanma endişesiyle hastaneye başvuruda geç kalınm…

Devamını Oku
nukleer-tip-teknikleri-prostat-kanserinde-cigir-aciyor
Nükleer Tıp Teknikleri Prostat Kanserinde Çığır Açıyor!

Son yıllarda önemli gelişmelere rağmen prostat kanseri, erkeklerde halen kansere bağl…

Devamını Oku
turkiyede-her-12-erkekten-1i-bu-hastalikla-savasiyor-org-haber
Türkiye'de Her 12 Erkekten 1'i Bu Hastalıkla Savaşıyor! (Org Haber)

Uzmanlar açıklamalarıyla şok etti. Prostat kanseri babadan oğula geçiyor bu nedenle T…

Devamını Oku