Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

Kanserin görülme sıklığı tüm dünyada giderek artıyor. Türkiye’de de her 12 erkekten biri prostat kanserine yakalanıyor. ‘Dünya Üroloji Haftası’ süresince, Üroonkoloji Derneği de başta prostat kanseri olmak üzere bu konularda şikâyetleri olan bireyleri doktora başvurmaya teşvik etmek ve toplumda bilinç oluşturmayı hedefliyor.

Üroonkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Sinan Sözen, 25-29 Eylül 2017 ‘Dünya Üroloji Haftası’ nedeniyle yaptığı değerlendirmede, prostatın erkeklerde sık görülen kanserler arasında yer aldığını belirterek, “Prostat kanserinin meydana gelmesinde neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ürolojik şikâyetleri olan kişilerin doktora başvurmayı ihmal etmelerinin en önemli nedenleri de, utanma nedeni ile yakınmaların göz ardı edilmesidir” dedi.

12 Erkekten Birinde Var

Üroonkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Sinan Sözen, prostat kanserinin dünya genelinde erkeklerde en sık görülen kanserler içinde yer aldığını belirterek “Veriler, ülkemizde 12 erkekten birinin prostat kanseri olduğu yönündedir” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Kanser Enstitüsü verilerine göre, bu yıl tanı almış kanserler içinde prostat kanseri oranının yüzde 9,6 olduğunu ifade eden Sözen, kansere bağlı ölümlerin yüzde 4,4’ünün prostat kanserine bağlı olduğuna dikkati çekti.

Prostat kanseri tanısı alan hastaların tanı anında yüzde 79’unun organa sınırlı, yüzde 5’inin ise diğer organlara yayılmış olduğunu belirten Sözen, “Organa sınırlı hastalıkta 5 yıllık yaşam yüzde 100 iken, metastatik hastalıkta bu oran yüzde 29,8’lere düşmektedir” ifadelerini kaydetti.

Erken Tanı Yaşatıyor

Prof. Dr. Sözen, tümörün başka organlara yayılmadan erken tanı almasıyla prostat kanserine bağlı ölüm oranının ciddi düzeyde düştüğünü vurguladı. Özellikle ailesinde prostat kanseri öyküsü bulunan 40 yaş üstü erkeklere ürolog muayenesinden geçmelerini ve özel bir kan testi olan PSA yaptırmalarını önerdiklerini aktaran Sözen, bu risk grubunda olmayanlarda ise kontrollerin 50 yaşında başlamasının uygun olduğunu bildirdi.

Üroonkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Saadettin Eskiçorapçı da prostat kanseri tedavisinde “MR füzyon biyopsisi” hakkında bilgi verdi. Hedefe yönelik uygulanabilen ve biyopsi tekrarını ortadan kaldıran yöntemin “akıllı biyopsi” olarak nitelendirilebileceğini belirten Eskiçorapçı, prostat organından doku biyopsisi yapılarak tanı konulduğunu ve bunun hâlâ standart bir yöntem olduğunu söyledi.

Eskiçorapçı, özellikle ilk biyopsisi negatif çıkan hastalarda iç kısımdaki tümörlerin teşhisinin sınırlı olduğuna işaret ederek biyopside artık güçlü bir manyetik alan ortamında radyofrekans dalgaları aracılığıyla görüntü oluşturma tekniği olan ve özellikle yumuşak dokuların görüntülemesinde çok başarılı sonuçlar alınabilen MR tekniğinin kullanılmaya başlandığını aktardı.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bobrek-kanserinde-erken-evrede-tani-ve-tedavi-icin-duzenli-muayene-uyarisi
Böbrek Kanserinde Erken Evrede Tanı ve Tedavi için Düzenli Muayene Uyarısı

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. D…

Devamını Oku
her-12-erkekten-birisi-prostat-kanserine-yakalaniyor-merhabahaber-14-eylul-2015
Her 12 Erkekten Birisi Prostat Kanserine Yakalanıyor / Merhabahaber- 14 Eylül 2015

Kanserin görülme sıklığı tüm dünyada artıyor. Kanser tanısı alan erkeklerin yüzde 24.…

Devamını Oku
prostat-kanseri-teshisinde-utanma-nedeniyle-de-gec-kaliniyor
Prostat Kanseri Teşhisinde “Utanma” Nedeniyle de Geç Kalınıyor

Türkiye’de her 12 erkekten birinin prostat kanserine yakalandığını belirten Üroonkolo…

Devamını Oku