Prostat Lazer Tedavisi

Lazer enerjisi ile büyümüş prostat dokusu minimal invaziv olarak tedavi edilebilmektedir. Lazer tedavisi iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde yüksek başarı harici düşük yan etkide sağlamaktadır.

Lazer ile gerçekleşen buharlaştırma ameliyatı ileride gelişecek prostat kanseri riskini ortadan kaldırmamaktadır.

Prostat Lazer Tedavisi Nedir

Prostat lazer tedavisi temelde, büyüyen prostat dokusunun lazer tekniği ile idrarın daha rahat akımını  sağlacak boyutlara getirilmesi işlemidir. 50 yaşından sonra görülme sıklığı artan  huylu prostat büyümesi (BPH); bazı kişilerde günlük yaşam konforunu sekteye uğratabilecek şikayetlere neden olabilmektedir. Bu nedenle prostat büyümesi probleminde uzun yıllardır açık ya da endoskopik farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Son 10 yılda ise HoLEP yöntemi ile bu problem başarılı bir şekilde çözülebilmektedir.

Prostat Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır

Prostat; sadece erkeklerde bulunan mesanenin hemen altında konumlanmış, içinden idrar kanalının geçtiği bir organdır. Özellikle ergenliğin ilk evresinde 2 katına ulaşan prostat bezinin boyutu, her kişide farklı oranlarda büyümeye devam etmektedir. Bazı erkeklerde idrar atımı sırasında zorluk ve ağrı gibi şikayetlere neden olan prostat büyümesinin lazerle tedavisi; non invaziv olarak uygulanmaktadır.

Prostat lazer tedavisi çeşitleri ise, Greenlight lazer, Diode lazer, Thulium lazer ve Holmium lazerdir. Holmium lazer ile prostat enükleasyonu günümüzde en sık başvurulan tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Prostat Lazer Tedavisi Riskleri Nelerdir

Prostat lazer tedavisinde her girişimsel tedavi sürecinde olduğumu gibi birtakım risk faktörleri bulunmaktadır.  Ancak söz konusu risklerin oranı oldukça düşüktür. Lazerle prostat ameliyatında en önemli risk faktörü; uygulama sırasında kontrol edilemeyen kanama nedeniyle açık cerrahi yönteme geçilmesi zorunluluğudur. Açık cerrahi yönteme göre lazerle tedavi oldukça avantajlıdır.

Ankara Prostat Lazer Tedavisi

Ankara prostat lazer tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için 0 312 466 90 92 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

prostat-nedir