Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği (ASCO) ve Üroonkoloji Derneği iş birliği ile gerçekleştirilen 'ASCO Direct Highlight of GU 2017” toplantısında konuşan uzmanlar sigara kullanımının mesane ve böbrek kanseri için en önemli risk faktörü olduğuna dikkat çekti.

5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Ankara'da yapılan toplantı, Türkiye'de ilk kez Üroonkoloji Derneği tarafından düzenlendi. Ulusal ve uluslararası düzeyde birçok bilim insanının, üroonkoloji alanındaki son gelişmeleri paylaştığı ve Kanserle Savaş Vakfı'nın da desteklediği toplantıda, en sık görülen kanser türlerinden prostat kanseri olduğu açıklanırken, böbrek tümörü, mesane ve testis kanseri gibi sık görülen kanser türlerinin de dünya bakış açısıyla tüm branşlar tarafından bilimsel olarak son bilgilerle değerlendirilmesinin amaçlandığı belirtildi. Uzmanlar, sigara kullanımının mesane ve böbrek kanseri için de en önemli risk faktörü olduğuna dikkat çekti.

"Türkiye'de Her 12 Erkek'ten Biri Prostat Kanseri

Üroonkoloji Derneği Başkanı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Sözen, kanserin günümüz dünyasında insan hayatını tehdit eden hastalıkların başında geldiği söyledi. Sözen, şunları kaydetti:

"2012 yılı istatistiklerine göre; yılda 14 milyon yeni kanser vakası tespit edilirken, 8 milyon insan kansere bağlı nedenlerle ölüyor. Bu rakamların 2030 yılına gelindiğinde yüzde 30 oranında artacağı belirtiliyor. Toplantıda yapılan açıklamada, "Prostat kanseri erkek popülasyonunda en sık görülen kanser türlerinden biridir. 2012 yılı istatistiklerine göre; dünya genelinde 1.1 milyon prostat kanserli olgu saptanırken, prostat kanserine bağlı ölüm 307 bin 481 kişide görülmüştür. Bu sonuçlar prostat kanserini akciğer kanserinden sonra kansere bağlı ölümlerde ikinci sıraya taşımaktadır. Prostat kanseri insidans ve prevalansı bölgelere göre farklılar gösterirken, en yüksek görülme oranı Kuzey Amerika'da, en düşük görülme oranı ise Güney Asya'dadır. Üroonkoloji Derneği'nin yaptığı araştırmaya göre; erkek popülasyonumuzda prostat kanseri solid organ tümörü olarak en sık karşılaşılan tümördür. Son bilgiler ülkemizde de 12 erkekten birinin prostat kanseri olduğu yönündedir"

"Prostatın Büyüme Nedeni, Testosteron Hormonu"

Prostatın her erkekte bulunan bir organ olduğu ve mesanenin hemen altına yerleştiğini belirten Sözen, "Prostatın idrar yapma ve cinsel işlevler üzerinde önemli fonksiyonları olduğu belirtilen açıklamada, "Genç erkeklerde 15-25 cc boyutunda olan prostat, ilerleyen yaşla birlikte büyür. Prostatın büyümesinin sebebi testosteron ismi verilen erkeklik hormonudur. Bazı erkeklerde yıllar içindeki bu büyümeye bağlı olarak; sık idrara çıkma, idrarı boşaltmada güçlük, gece idrara çıkma gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Bu durum bir çok erkekte görülen genellikle prostatın iyi huylu büyümesi sebebiyledir. Özellikle akşamları çay, kahve gibi sıvı gıdaları azaltmak, şikayetlerin azalmasına fayda edecektir" dedi.

"Kanser Hastalarına Kisisel Tedavi Uygulanmalı"

UC Davis Kanser Merkezi Üroloji Bölümü Üyesi Prof. Dr. Christopher Evans, son 40 yılda kanser tedavisi söz konusu olduğunda yapılan en büyük yanlışlardan birinin kanserli hastalara aynı tedavi yöntemlerinin uygulanması olduğunu belirterek bu hastalardan bazılarının tedaviye yanıt verdiğini, bazılarının veremediğini, bazılarında da yan etki geliştirdiğini söyledi.

Uygulanan tedavilerin çok daha kesin bir hale getirilmesi gerektiğine işaret eden Evans, şöyle devam etti:

"Prostat kanseri olan iki kişiyi ele alalım. Her iki kişi de farklı bireyler olduğu için prostat kanserinin davranış biçimi farklılık gösterecektir. Uygulanan tedavi, aynı etkiyi göstermeyecektir. Kanserli hastaların ihtiyaçlarına yönelik, onlara özgü kişiselleştirilmiş tedavileri uygulamamız gerekir. Burada önemli olan GENOM testleri gerçekleştirmek, kanserli olan genleri tespit ederek onlarla ilgili uygulamalar yapmak."

"Robotik Ve Açık Cerrahi Arasında Fark Yok"

Almanya'daki Martini Klinik Prostat Kanser Merkezi'nde görev yapan Prof. Dr. Derya Tilki de prostat kanserinde uygulanan robotik ve açık cerrahi yöntemlerine ilişkin bilgi verdi. Tilki, robotik veya açık prostat cerrahilerinde alınan başarılı sonuçların operasyonun gerçekleşme yerine bağlı olduğunu söyledi.

Almanya'da çalıştığı merkezin prostat cerrahisi ve kanseri tedavisi konusunda dünyanın en başarılı merkezlerinden olduğunu ifade eden Tilki, yılda 2 bin 400 cerrahi operasyon gerçekleştirdiklerini, bunların yüzde 60'ının robotik cerrahi ile yüzde 40'ının ise açık cerrahi yöntemiyle yapıldığını aktardı.

Prostat kanseri tedavisinde merkezileşmenin artmasına ihtiyaç olduğunu anlatan Tilki, şu görüşleri dile getirdi:

"1992 yılından bugüne kadar 24 bin hasta üzerinde radikal prostatektomi uygulandı. Bu çalışmaların sonuçlarını derlediğimiz bir veri tabanımız var. Bu veri tabanında yaptığımız araştırmaları, robotik ve açık cerrahi sonuçlarını karşılaştırmak amacıyla kullanıyoruz. Onkolojik sonuçlara baktığımızda, robotik cerrahiyle açık cerrahiyi karşılaştırdığımızda bir fark görünmüyor. Fonksiyonel sonuçlar açısından baktığımızda ise bu cerrahi operasyonun riskleri olan idrar kaçırma açısından sonuçlar farklılık gösteriyor. Açık ve robotik cerrahi operasyonlardan bir hafta, 3 ay ve 12 ay sonra yapılan testlerde bir farklılık gözlemlemedik."

"Sigara Tüketimini Azaltmak İçin Ciddi Bir Şekilde Eğitmemiz Gerekiyor"

Acıbadem Üniversitesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Türkeri, robotik cerrahinin tedavinin gidiş hattında kullanılan yeni bir yöntem olduğuna işaret ederek Türkiye'de 30'dan fazla merkezde, robotik cerrahi uygulandığını belirtti.

Türkiye'de tütün kullanımı oranlarının yüksek olduğuna değinen Türkeri, şunları söyledi:

"Sigara, prostat, mesane ve akciğer kanserinde olduğu gibi böbrek kanseri için de en önemli risk faktörü. Bizim ülkemizde hala çok yaygın bir biçimde sigara içiliyor. Aradaki bağlantı o kadar açık ki özellikle genç insanlara bunu aktarmamız gerekiyor. Erkeklerin bir alışkanlığı olarak bilinir ama genç hanımlar da çok fazla kullanıyor ve gençleri çok ciddi bir şekilde eğitmemiz gerekiyor."

Böbrek kanseri tedavisinde son 6 yıldır hedefe yönelik akıllı ilaçların kullanıldığı tedavi yöntemlerinin gelişmesiyle hastaları hayatta tutma, onları hastalıktan kaybetmeme şansının arttığına dikkati çeken Türkeri, "Bu grup içerisinde pek çok ilaç var. Bunlar birinci basamakta iyi sonuçlar veriyor. Bunların üzerine son bir yıl içerisinde gelişen immünoterapi ilaçları eklendi. Tedavide başarısız olan hasta gruplarında, immünoterapi ilaçları oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Türkiye'de böbrek kanseri için onaylanmış değil ama gelecekte bu ilaçlar ulaşacak." dedi.

"Erken Tanı Alan Hastalar Tedavi Edilebiliyor"

Üroonkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sümer Baltacı da mesane kanserlerindeki gelişmeler hakkında bilgi verdi. Ürogenital tümörlerle ilgili en önemli risk faktörünün sigara olduğunu ifade eden Baltacı, şöyle konuştu:

"Sigaranın en fazla risk faktörü olarak sayılabileceği ana tümör de mesane tümörüdür. Tüm dünyaya baktığınızda erkeklerde bayanlara göre üç kat civarında daha sık görülüyor. Dünyaya baktığınızda sekizinci sırada görülen bir kanser olmasına karşın, bizim ülkemizde üçüncü sırada görülen bir kanserdir. Sigaranın da mesane kanserinde en önemli risk faktörü olmasından kaynaklanıyor. Ülkemizde akciğer kanserinin sigaraya bağlı olduğunu biliriz ama mesane kanserinin de en önemli risk faktörünün sigara olduğunu çoğumuz bilmiyoruz. Sigaranın bırakılması hatta hiç başlanmaması mesane kanserinin koruyucu hekimlik adına en önemli noktalarından birisidir. "

Kaynağı görüntülemek için tıkla.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

asco-ve-uroonkoloji-dernegi-isbirligindeki-kongre-ankarada-duzenlenecek
ASCO ve Üroonkoloji Derneği İşbirliğindeki Kongre Ankara'da Düzenlenecek

Dünya genelinde 1.1 milyon erkekte görülen prostat kanseri erkeklerde en sık görülen …

Devamını Oku
salgin-nedeniyle-hastaneye-gec-basvuru-mesane-ve-bobrek-kanserinde-taninin-gecikmesine-neden-oluyor
Salgın nedeniyle hastaneye geç başvuru, mesane ve böbrek kanserinde tanının gecikmesine neden oluyor

Prof. Dr. Bilen, Kovid-19'a yakalanma endişesiyle hastaneye başvuruda geç kalınmasını…

Devamını Oku
hastaneye-gec-basvuru-mesane-ve-bobrek-kanserinde-taninin-gecikmesine-neden-oluyor
Hastaneye geç başvuru, mesane ve böbrek kanserinde tanının gecikmesine neden oluyor

Prof. Dr. Cenk Yücel Bilen, Kovid-19'a yakalanma endişesiyle hastaneye başvuruda geç …

Devamını Oku