Böbrek Kanserleri - Testis Kanseri - Taş Ameliyatı

Uzmanlar açıklamalarıyla şok etti. Prostat kanseri babadan oğula geçiyor bu nedenle Türkiye'de her 12 erkekten biri prostata yakalanıyor. Uzmanlar dünya genelinde kanser tanısı konulan erkeklerin yüzde 24'ünün prostat kanseri olduğunu açıkladı. Türkiye’de ise her 12 erkekten birinin prostat kanserine yakalandığı açıklandı.

Üroonkoloji Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Sinan Sözen, 14-18 Eylül Üroloji Haftası ve 15 Eylül Dünya Prostat Günü nedeni ile yaptığı açıklamada prostatın erkeklerde en sık görülen kanserler arasında yer aldığını açıkladı ve devam etti, prostat kanserine neyin sebep olduğunun tam olarak bilinmiyor. Prostat kanserinde de birçok kanserde olduğu gibi genetik yatkınlığın önemli olduğunun altını çizen Sözen, bunun yanı sıra olumsuz çevre koşullarının da hastalık gelişiminde önemli bir faktör olduğunu açıkladı. Sözen, yaş, aile öyküsü, yağlı beslenme alışkanlığı, hormonlar, kadmium, A ve D vitamini değerlerinin prostat kanseri oluşumunda etkili olduğunu belirterek, en önemli risk faktörünün yaş ve aile hikayesi olduğunu söyledi.

Babadan Oğula Geçen Genetik Bir Hastalık

50 yaş ve üstündeki kişilerin prostat kanseri açısından risk taşıdığını belirten Sözen, ailede prostat kanseri olması durumunda araştırmaların 40 yaşından sonra mutlaka başlaması gerektiği konusunda uyardı. Sözen, "Tüm prostat kanserlerinin yüzden 10'unun babadan oğula kalıtım yoluyla geçtiği öngörülmektedir. Prostat kanseri olan hastaların erkek çocuklarında veya erkek kardeşlerinde prostat kanseri riski 2-9 kat daha yüksektir" diyerek uyarıda bulundu.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

prostat-kanseri-tanisinda-mr-avantaji
Prostat Kanseri Tanısında Mr Avantajı

Üroonkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Sinan Sözen, prostat kanserinin en sık gör…

Devamını Oku
prostat-kanserine
Prostat Kanserine Tedavi

Erkeklerin korkulu rüyası haline gelen prostat kanserinin tedavisi için uygulanan abl…

Devamını Oku
prostatiniz-varsa-cayi-kahveyi-azaltin
Prostatınız Varsa Çayı, Kahveyi Azaltın

Erkeklerin en önemli ürolojik problemlerinin başında gelen prostat büyümesinin her za…

Devamını Oku